Sidabro kaina – nepastovus dalykas, ji kinta priklausomai nuo tam tikrų veiksnių. Oficiali sidabro žaliavos kaina už gramą, kuri šiuo metu yra 0,43 Eur, yra nustatoma Londono lydinių biržoje. Kiekvienoje šalyje apskaičiuojama sidabro žaliavos kaina priklauso nuo galiojančios oficialios sidabro kainos ir tam tikroje šalyje veikiančių įmonių vidutinės taikomos kainodaros.

Kas nustato sidabro kainą?

1987 metais įkurta Londono lydinių rinkos asociacija atlieka tokias funkcijas:

  • aptarnauja Londono lydinių biržą (pastaroji yra esminė didmeninės prekybos realiu sidabru, auksu, platina vieta pasaulyje);
  • nustato prekybos aukso ir sidabro luitais standartus;
  • administruoja specialų tauriųjų metalų patikimų gamintojų bei kalyklų sąrašą.

Londono lydinių biržoje sidabro kaina nustatoma vieną kartą per parą ir skaičiuojama JAV doleriais už Trojo unciją, taip pat nurodomos ir orientacinės kainos svarais bei eurais. Nustatant sidabro kainą dalyvauja tuzinas Londono lydinių rinkos asociacijos dalyvių.

Sidabro kainai įtakos turi ir visą parą vykstanti prekyba kitose biržose Europoje, Azijoje bei JAV. Tokia sidabro kaina yra vadinama Silver spot. Būtent pastaroji sidabro kaina griežia pagrindiniu smuiku nustatant laužo, monetų bei lydinių kainas tiek didmeninėje, tiek mažmeninėje rinkoje. Taigi ir sidabro kainos Lietuvoje kinta – mažmeninės rinkos dalyviai nuolat koreguoja sidabro supirkimo bei pardavimo kainas, atsižvelgdami į Silver spot.

Sidabro supirkimo kaina Lietuvoje:

  • 999 prabos vidutinė sidabro kaina yra 0,36 Eur už gramą (svyruoja tarp 0,34 ir 0,38 Eur už gramą);
  • 925 prabos vidutinė sidabro kaina yra 0,33 Eur už gramą (svyruoja tarp 0,31 ir 0,35 Eur už gramą);
  • 830 prabos vidutinė sidabro kaina yra 0,29 Eur už gramą (svyruoja tarp 0,28 ir 0,31 Eur už gramą);
  • 800 prabos vidutinė sidabro kaina yra 0,28 Eur už gramą (svyruoja tarp 0,27 ir 0,30 Eur už gramą).

Mažmeninėje rinkoje dažniausiai domimasi sidabro 925 kaina. Čia nurodytos sidabro laužo supirkimo kainos. O kas yra laikoma sidabro laužu? Tai papildomos meninės vertės neturintys juvelyriniai dirbiniai, sidabrinės monetos, kurios neturi kolekcinės vertės, taip pat nežinomų gamintojų sidabro luitai, įvairios elektrotechnikos detalės bei sidabriniai įrankiai. Remiantis nurodytomis kainomis už gramą paskaičiuojama ir kaina 1 kg.