Sidabras ir jo gaminiai simpatijas pelno dėl daugelio aspektų, pavyzdžiui, reprezentatyvios metalo išvaizdos, subtilaus blizgesio, taip pat privalumų sąrašą papildo ir labai patraukli jo kaina. Bet reikia žinoti, jog sidabriniai papuošalai, stalo įrankiai, žvakidės ir kita reikalauja šiokios tokios priežiūros, o kad galėtume tinkamai jais pasirūpinti, svarbu žinoti, kas tai per metalas, kuo jis išskirtinis ir kaip teisingai sidabrą prižiūrėti.

Kas yra sidabras ir kam jis naudojamas

Sidabru vadiname vieną iš seniausių žmonėms žinomų ir naudojamų metalų, kuris yra baltos spalvos, blizgus, kalus. Metalai dažnai vertinami ir pagal kietumą, tai palyginti su daugelio mėgiamu auksu, sidabras yra kietesnis. Nupoliruotas sidabras tiesiog tobulai atspindi šviesą.

Kam naudojamas sidabras? Iš šio metalo lydinių dar nuo senų laikų buvo kaldinamos monetos, taip pat gaminami juvelyriniai dirbiniai, kas labai populiaru ir šiais laikais. Daug simpatijų pelno sidabriniai žiedai, auskarai, grandinėlės, pakabukai, apyrankės ir kiti papuošalai. Pastarieji gali būti vien tik iš sidabro arba puošti įvairiais brangakmeniais, kas papuošalui suteikia dar didesnę vertę. Tačiau tai dar ne viskas, kam sidabras naudojamas. Iš jo gaminami indai laboratorijoms, veidrodžiai, taip pat stalo reikmenys, pavyzdžiui, sidabriniai šaukšteliai ar kiti. Iš sidabro gali būti pagamintos ir elegantiškos žvakidės. Dar šis taurusis metalas naudojamas medicinoje, elektronikos sektoriuje, fotografijoje, tekstilės pramonėje ir kt. Juo galima pasidabruoti plastiką bei kitus metalus. Matyti, kad sidabro panaudojimo galimybės labai plačios.


Kaip patikrinti, ar sidabras tikras?

Nors sidabras nėra itin brangus metalas ir iš jo pagaminti dirbiniai žavi itin patraukliu kainos bei kokybės santykiu, visgi pasitaiko nemažai padirbinių. Tad kaip atpažinti, jog sidabriniu pristatomas papuošalas, stalo įrankis ar kitas daiktas yra tikrai iš sidabro. Tiesa, perkant iš specializuotų parduotuvių toks įrodymas, greičiausiai, nebus aktualus, tačiau sidabro gaminiais dažnai prekiaujama įvairiose mugėse, antikvariatuose, skelbimų portaluose ir panašiai, tad tokiu atveju, kai perkama be kilmės įrodytų, svarbu atpažinti, kad daiktas tikrai sidabrinis. O tai padaryti galima net keliais būdais:

  • Ženklinimas. Tai vienas iš pačių patikimiausių sidabro identifikavimo būdų. Daugelis žinome, kad sidabras turi prabą, tad pirkdami sidabrinį daiktą ieškokite ant jos prabos. Populiariausios yra 800, 900, 925.
  • Pasinaudokite kreida. Jei daiktas yra sidabrinis, tai jį patrynus paprasta kreida pastaroji patamsės.
  • Magneto naudojimas. Žinoma, jog sidabras ir jo dirbiniai neįmagnetinami, todėl pridėjus arti jų stiprų magnetą nepastebėsite jokio pokyčio – magnetas, kaip įprasta, metalo nepritrauks. Visgi tikrinti vien tik šiuo būdu nerekomenduojama, kadangi yra ir pigių medžiagų, kurios taip pat gali neįsimagnetinti.
  • Garsas. Šiam būdui įgyvendinti reikės sidabrinio daikto, kurio tikrumu jau esate įsitikinę. Juo skimbtelėkite į tikrinamus daiktus ir įsiklausykite į garsą: jei susiduria du sidabriniai daiktai, garsas bus skambus, jei kažkuris yra padirbtas, išgirsite duslų garsą.


Kuo valyti sidabrą?

Sidabriniai dirbiniai labai dailūs, elegantiški, tačiau reikalauja šiokios tokios priežiūros, nes linkę juoduoti, gali prarasti savo blizgesį, keisti spalvą. Bet puiku tai, kad daugeliu atvejų sidabrui pirminę išvaizdą galite grąžinti namų sąlygomis.

Išbandykite dantų pastą – tai vienas paprasčiausių ir efektyviausių sidabro valymo būdų. Jums reikės dantų pastos (tik ne balinamosios!) ir dantų šepetėlio – ja įtrinkite dirbinį ir švelniai šepetuku valykite, galiausiai nuplaukite po šiltu vandeniu.

Beveik kiekvienoje virtuvėje yra valgomosios sodos – ji irgi bus puiki priemonė sidabrui valyti. Sumaišykite ją su šlakeliu vandens – turi būti košės konsistencija. Šveiskite ja naudodami dantų šepetėlį ar kempinėlę, nuplaukite šiltu vandeniu.

Taip pat išbandykite ir ūkinį muilą. Jo reikės maždaug 50 gramų. Ištirpinkite litre vandens. Tirpale sidabro dirbinius mirkykite ir šveiskite.


O kodėl juoduoja sidabras?

Tai daugeliui kylantis klausimas, nes tikrai dažnas su šia problema susiduria. Sidabro juodavimą lemia siera, esanti daiktuose, kurie prie jo liečiasi, bei aplinkoje, kurioje sidabriniai daiktai laikomi. Sąlytis su  siera sąlygoja šio metalo juodavimą. Bet jį nesunkiai pašalinsite pasinaudodami aukščiau pateiktais valymo būdais.